• APEL RADY RODZICÓW

Szanowni Państwo,

Rada Rodziców otrzymała sygnały o przypadkach niedopuszczalnego (wręcz karygodnego) zachowania niektórych uczniów i rodziców podczas zwracania podręczników. Zachowania, o których mowa dotyczą głównie sytuacji, gdy zwracane podręczniki są zniszczone i konieczne jest ich odkupienie. Niektórzy uczniowie i rodzice w takiej sytuacji reagują słowną agresją, czasem inwektywami, a nawet doszło do rzucania książką w nauczyciela.

Proszę wyobrazić sobie sytuację, w której Państwo pożyczyliście książkę znajomemu, a ten ją zniszczył a oddając rzucił nią w Państwa.

Takie zachowania uważamy za naganne i mamy nadzieję, że osoby, którym zdarzyło się dopuścić takich zachowań odnajdą w sobie szczyptę przyzwoitości i postarają się w jakimś, choćby niewielkim, stopniu szkody naprawić – również te moralne.

Podręczniki finansowane z naszych wspólnych podatków to bardzo dobre rozwiązanie stosowane w wielu innych krajach, a jego zalety są oczywiste. Rada Rodziców w różnych inicjatywach wspiera dbanie o podręczniki tak, aby mogło z nich skorzystać jak najwięcej dzieci. Jednocześnie rozumiemy, że dzieciom zdarza się niektóre z nich zniszczyć, dlatego jest przygotowana przez szkołę procedura odkupienia podręcznika, lub wpłacenia jego równowartości na konto Funduszu Rady Rodziców. Z tego funduszu finansujemy uzupełnianie brakujących egzemplarzy, których zamówieniem zajmują się pracownicy szkoły.

Ponownie apelujemy o szanowanie podręczników jako naszej wspólnej własności, za którą zapłaciliśmy w podatkach. Kilka lat temu z inicjatywy Rady Rodziców wprowadziliśmy obowiązek obłożenia podręczników. Również z inicjatywy Rady Rodziców do systemu oceny zachowania zostały dodane punkty za dbanie o podręczniki.